خواص زیارت امام رضا(علیه السلام)

زیارت امام رضا(علیه‎السلام) مزایای بسیاری دارد که در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره می‎شود.

مزیت اول: زیارت حضرت رضا(علیه‎السلام) افضل و برتر از زیارت سیدالشهدا(علیه‎السلام) است :

حضرت عبدالعظیم حسنى گفت: به حضرت جواد(علیه‎السلام) عرض كردم :

متحیرم كه به زیارت قبر حضرت سیدالشهدا(علیه‎السلام) مشرف شوم یا به زیارت پدرتان .

فرمود: اندكى صبر كن؛ سپس داخل اندرون شد بعد - در حالى كه اشك‎هایش بر رخسارش جارى بود - خارج شد و احتمالا به یاد پدرش افتاده و بر دورى از پدر اشك ریخته بود...  فرمود: زائران امام حسین (علیه‎السلام) بسیارند؛ اما زائران پدرم كم هستند.

مزیت دوم:

زائر امام رضا(علیه‎السلام) از زوار تمام انبیاء و اولیا و ائمه(علیهم‎السلام) افضل و با ارزش‎تر است .

سلیمان بن حمص گفت(2) از موسى بن جعفر(علیهماالسلام) شنیدم كه مى‎فرمود:

هر كس قبر فرزندم على را زیارت كند خداوند ثوابى معادل هفتاد حج مبرور(3) به او عطا مى‎فرماید.با تعجب گفتم: هفتاد حج مبرور؟! فرمود: آرى .هفتاد هزار حج. باز با تعجب گفتم: هفتاد حج مبرور؟!فرمود:

آرى. هفتاد هزار حج مبرور. بار دیگر با تعجب پرسیدم .فرمود: بعضى از حج‎ها در پیشگاه خدا مقبول نمى‎شود. هر كس فرزندم را زیارت كند یا شبى در كنار قبر او به سر برد، مانند كسى است كه خداوند را در عرش زیارت كند.باز با تعجب پرسیدم مانند كسى كه خدا را در عرش زیارت كند؟!فرمود: آرى.

روز قیامت، در عرش خدا چهار نفر از پیشینیان: نوح، ابراهیم، موسى و عیسى و چهار نفر از آخرالزمان: محمد، على، حسن و حسین(علیهم‎السلام) گرد خواهند آمد و بعد، این مجلس ادامه خواهد یافت. یعنى غیر از این هشت نفر دیگران هم خواهند بود و زوار قبور ائمه(علیهم‎السلام) با ما، در همین جلسه شركت خواهند داشت .درجه و با ارزش‎ترین عطیه و عنایت، مخصوص زوار فرزندم على بن موسى الرضاست .

مزیت سوم:

براى زوار حضرت رضا(علیه‎السلام) ضمانت شده است كه خداوند گناهان گذشته و آینده‎اش را مى‎بخشد.امام جواد(علیه‎السلام) فرمود: هر كس قبر پدرم، حضرت رضا(علیه‎السلام) را در طوس زیارت كند خداوند گناهان گذشته و آینده او را مى‎بخشد و روز قیامت براى او منبرى در مقابل منبر رسول خدا (صلى الله علیه و آله) مى‎نهد و با آسایش و آرامش بر آن منبر مى‎نشیند تا خداوند اعمال آخرین نفر از بندگان خود را رسیدگى نماید.(4)  این روایت دو جنبه دارد: 

   1- بخشیدن گناه     

   2- آسودگى از حساب  .

مزیت چهارم:

بخشیده شدن گناه به هر كمیت و كیفیتى كه باشد.شخصى خراسانى(5) به امام رضا(علیه‎السلام) گفت: ی

ابن رسول الله من پیامبر اكرم(صلى الله علیه و آله) را در خواب دیدم كه به من فرمود:وقتى پاره تن من در سرزمین شما دفن شود و ستاره‎ای از من در آنجا غروب كند، چگونه امانت مرا حفظ خواهید كرد؟امام رضا(علیه‎السلام) فرمود: من در سرزمین شما دفن مى‎شوم و پاره تن و ستاره دودمان اویم.

سپس فرمود: بدان هر كس مرا با قید معرفت به حق واجبى كه خداوند از اطاعت برایم قرار داده است، زیارت كند؛ من و پدران گرامى‎ام در روز قیامت شفیع او خواهیم بود و هر كس را ما شفاعت كنیم، در قیامت نجات مى‎یابد ولو كان علیه مثل وزرالثقلین الجن و الانس؛ گرچه به گناه جن و انس آلوده باشد.


منبع : سایت تبیان